"Niepokój, lęk, wstyd" Harriet Lerner

Dzisiaj zapraszam Was na recenzję ostatnio przeczytanego przeze mnie poradnika, jakim jest "Niepokój, lęk, wstyd", którego autorką jest Harriet Lerner. Co dokładnie on opisuje? Czy zdoła pomóc takim wstydziochom jak ja? Zapraszam na recenzję!


"Niepokój, lęk, wstyd" Harriet Lerner 
Książka ta opisuje trzy kluczowe emocje, jakimi są: niepokój, strach i wstyd. Według autorki napędzają one nieszczęście w naszym życiu i towarzyszącą wtedy, gdy dojdzie tragedii albo problemów, dlatego warto nauczyć się z nimi żyć. Niezauważalnie lub znienacka zawsze wkracza lęk, a niepokój i strach odbierają nam radość życia. Autorka, opisując życiowe przypadki, uświadamia nam, co możemy zrobić, aby poradzić sobie z tymi emocjami, ponieważ żaden człowiek nie jest w pełni na nie w odporny. Nie można ich unikać, dlatego należy nauczyć się we właściwy sposób na nie reagować.

Tak więc, z tego poradnika można dowiedzieć się tego, jak radzić sobie ze strachem i lękiem towarzyszącym nam w codziennym życiu. Książka ta wyjaśnia to, czym jest wstyd i czemu tak rzadko o nim mówimy. Można dowiedzieć się z niej również tego, jak zachować spokój i jasność umysłu pracując w niespokojnym i stresującym miejscu pracy. Poza tym poradnik ten wyjaśnia, dlaczego warto pracować z trudnymi emocjami w czasie choroby lub straty, a także kiedy pozytywne myślenie pomaga, a kiedy może zaszkodzić.

"Niepokój, lęk, wstyd" Harriet Lerner 
Książka ta dzieli się na kilka rozdziałów, które opisują te tytułowe trudne emocje, czyli niepokój, lęk i wstyd. Zostały one bardzo dokładnie opisane, szczególnie to, skąd się biorą, jakie jest ich źródło. Jednak według mnie za słabo było opisane to, jak sobie z nimi radzić, bo żadne rady opisane przez autorkę jakoś szczególnie nie zapadły mi w pamięci. Za to podobały mi się w tej książce opisane historie kobiet i mężczyzn, którzy zmagali się z tymi trudnymi emocjami. Historie te potrafiły mnie zaciekawić, bo na ich przykładach bardzo dokładnie został opisany niepokój, lęk oraz wstyd.

"Niepokój, lęk, wstyd" Harriet Lerner 
"Niepokój, lęk, wstyd" jest poradnikiem, który swoimi radami jednym może pomóc, drugim nie. Dla mnie była ciekawa książka, z której można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o niepokoju, lęku i wstydzie. Jakoś szczególnie nie wpłynęła ona na moje życie, ale nie żałuję, że ją przeczytałam. Cieszę się, że dzięki niej dowiedziałam się więcej o tych trudnych, towarzyszących nam emocjach.

20 komentarzy:

 1. Z racji zawodu chcę poznać ten poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że mogłabym coś wynieść z tego poradnika, więc może skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako dziecko byłam nieśmiała, teraz już sobie radzę, ale może ten poradnik by mi się przydał :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gracias por la reseña. Tomó nota. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gracias por la reseña. Tomo nota . Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że to świetna fanów poradników i psychologii w jednym.
  Bardzo podoba mi się okładka tej książki- pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobrze znam te emocje, towarzyszą mi hmm codziennie? A u mnie to już na tle chorobowym bardziej. Poradniki mało kiedy mi pomagają, czasem zmusza tylko do jakichś przemyśleń, ale wydaje mi się, że nie ma idealnego uniwersalnego sposobu na radzenie sobie z emocjami. Każdy jest inny i musi sam sobie taki sposób wypracować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie da się od nich uciec 😕 Nie też rzadko poradniki mało pomagają, ale lubię je czytać, bo można się z nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

   Usuń
 8. Może sięgnę po ten tytuł, z ciekawości, bo jestem osobą nieśmiałą. PS Bardzo ładna okładka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam, a co do okładki to się zgadzam 😊

   Usuń

„Powiew nadziei” Joanna Jax

Znacie cykl „Na obcej ziemi” Joanny Jax? Ja właśnie mam już za sobą wszystkie jego tomy. Kiedy prawie rok temu zobaczyłam pierwszą część, po...