"Rzeźnik" Max Czornyj

Są takie książki, które połykam w jeden dzień. Należą do między historie oparte na prawdziwych wydarzeniach. Jedną z takich książek, o której Wam dzisiaj opowiem, jest "Rzeźnik" Maxa Czornyja. Jak się domyślacie po tytule, nie należy ona do sielankowych historii... Zresztą zobaczcie sami!


"Rzeźnik" Max Czornyj
Jest pierwsza połowa dwudziestu wieku, kiedy to Józef Cyppek, z pozoru zwykły mężczyzna po pięćdziesiątce, prowadził normalne życie. Mieszkał w Niebuszewie, czyli dzielnicy Szczecina, jednak do tej pory w jego mieszkaniu nikt nie zamieszkał... Mężczyzna w ostatnich latach swojego życia dopuścił się okropnych czynów. Zabił wiele osób, a ich zwłoki wywoził do opuszczonego gmachu magazynów późniejszej szkoły rolniczej, gdzie przerabiał je na mięso. W pobliskim stawie znaleziono również kilkadziesiąt ludzkich czaszek, w tym dzieci. Z tych wszystkich zabójstw w 1952 roku Józefowi Cyppkowi udowodniono tylko zbrodnię swojej dwudziestoletniej sąsiadki. Dlaczego Rzeźnik z Niebuszowa dopuścił się tyłu okropnych zbrodni i czemu do końca nawet nie okazał skruchy?

"Rzeźnik" Max Czornyj
W książce narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Narratorem jest Józef Cyppek, który opowiada swoją historię. Rozdziały są krótkie, pomiędzy nimi wplecione są również teksty z prawdziwych notatek milicyjnych, które są dowodem na to, że czytamy historię opartą na prawdziwych faktach. Występują też zeznania świadków podczas rozprawy sądowej w sprawie zabójstwa, którego dopuścił się Józef Cyppek. Są one sparafrazowane oraz odtworzone na podstawie źródeł trzecich. Ogólnie w książce akcja toczy się głównie w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Występuje wiele drastycznych i szokujących opisów. Jest wiele przeskoków w czasie, gdzie cofamy się do dzieciństwa Rzeźnika, jego młodości, pierwszego oraz drugiego małżeństwa. Dzięki temu można poznać jego przeszłość, która nie była zbyt kolorowa i pewnie w dużej mierze wpłynęła na jego psychikę. Mimo to myślę, że nic nie usprawiedliwia jego okropnych czynów, których się dopuścił.

"Rzeźnik" Max Czornyj
"Rzeźnik" jest kolejną bardzo ciekawą książką Maxa Czornyja, która opisuje prawdziwą historię, jednego z najokrutniejszych seryjnych morderców. Szokująca wydarzenia oraz wciągający styl pisania autora sprawiają, że od książki trudno jest się oderwać. Jeśli jesteście odporni na drastyczne opisy i lubicie czytać o prawdziwych historiach, nawet tych najbardziej okrutnych, to bardzo polecam Wam tę książkę!

22 komentarze:

 1. Na pewno nadejdzie moment, kiedy sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na taką drastyczną książkę trzeba się przygotować.

   Usuń
 2. Czytałam sporo dobrych recenzji tej książki. Czuję, że może mnie zszokować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gracias por la reseña. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. It's a terrible book! Maciek is not sleepy, he is frightened.

  OdpowiedzUsuń
 5. już sam tytuł brzmi groźnie, nie wiem czy dałabym radę ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio staram się trzymać z daleka od podobnych książek ;<

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałem o tym panu reportaż w gazecie. Nie wiedziałem, że i książka powstała. To książka dla ludzi o mocnych nerwach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie trzeba mieć mocne nerwy żeby ją przeczytać.

   Usuń
 8. Czytałam kilka książek tego autora,ale tej akurat nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ją, jest mocna i szybko się ją czyta.

   Usuń
 9. O la la zdecydowanie to coś w moich klimatach czytelniczych :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. To musi byc naprawdę mocna książka! Z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam jedną książkę Czorneja na stosiku, czeka na swoją kolej już dosyć długo :D

  OdpowiedzUsuń

"Córki jeziora" Wendy Webb

Lubicie jeziora, w których głęboka woda sprawia, że są one bardzo tajemnicze i skrywają wiele sekretów? Niektóre z nich są mroczne i ciężkie...