"Wyśnione życie" Cynthia Swanson

Jakie jest Wasze wyśnione życie? Czy zmienilibyście coś w nim? Jeśli się nigdy nad tym nie zastanawialiście, to po przeczytaniu książki Cynthii Swanson "Wyśnione życie", z pewnością najdzie Was taka refleksja. Książka ta opowiada o dwóch różnych życiach, które należą do jednej osoby... Zobaczcie sami!


"Wyśnione życie" Cynthia Swanson
Jest rok 1962, Kitty Miller jest starą panną, która mieszka sama z kotem. Razem z najlepszą przyjaciółką prowadzi małą księgarnię. Kiedyś marzyła o tym, żeby mieć rodzinę, chciała poznać odpowiedniego mężczyznę i mieć z nim dzieci. Jednak po wielu nieudanych randkach nic nie wyszło z jej planów. W końcu pogodziła się ze swoim losem i nawet polubiła swoje życie, aż tu w końcu... Śpiąc, śni jej się rok 1963, w którym jako Katharyn Andersson jest szczęśliwą mężatką, która ma trójkę dzieci i wiedzie bogate życie towarzyskie. Ten sen jest tak realny, że aż trudno jej w to uwierzyć, że nie jest prawdziwy. W tym śnie ma wszystko, o czym tylko marzyła. Z czasem, Kitty tych snów ma coraz więcej. W końcu już sama nie wie, które życie jest prawdziwe. Czy to, które wiedzie jako samotna niezależna kobieta? Czy to, w którym jest szczęśliwą mężatką? W którym życiu chciałaby pozostać Kitty, czy też Katharyn?

"Wyśnione życie" Cynthia Swanson
W książce narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Narratorem jest Kitty, kiedy akcja toczy się w 1962 roku oraz Katharyn, kiedy to akcja toczy się w 1963 roku. Jak już wyżej napisałam, jest to jedna i ta sama osoba, którą spotkała niespotykana rzecz, jaką jest sen o własnym wyśnionym życiu. W tym życiu, tak jak w realnym, jest wiele szczęśliwych i smutnych momentów oraz występują ludzie, których kocha. Niestety nie istnieją oni już w tym drugim życiu, które wydaje się Kitty tym prawdziwym... Z kolei w tym idealnym życiu nie są obecne wszystkie jej bliskie osoby. W którym życiu w takim razie wolałaby pozostać? Kitty ma wielki mętlik w głowie, w sumie ja sama nie wiem, które jej życie jest lepsze. Moje życie przypomina bardziej Kitty z 1962 roku i nie wiem też, czy chciałabym je zmieniać na moje "wyśnione życie" kosztem niektórych osób lub relacji. Jak widać, książka zmusza do myślenia i refleksji. Myślę, że każdy po jej przeczytaniu z pewnością zastanowi się nad swoim życiem, jakby się potoczyło, gdybyśmy w swojej przeszłości podjęli inne decyzje, niż podjęliśmy oraz kim byśmy teraz byli i jacy ludzie byliby wokół nas. Książka ta bardzo mi przypomina film "Efekt motyla" kiedy to główny bohater podróżuje w czasie i ma wpływ na zmiany w przeszłości, przez co zmienia się cała teraźniejszość. Niestety główna bohaterka tej książki nie ma takiej mocy, aby coś zmienić, jednak jej drugie życie pozwala jej zrozumieć pewne rzeczy z przeszłości i dzięki temu w końcu odkrywa to, kim chce być.

"Wyśnione życie" Cynthia Swanson
"Wyśnione życie" jest bardzo wciągającą książką, która zmusza do refleksji. Po przeczytaniu opisu, który znajduje się z tyłu okładki, myślałam, że będzie ona lekką lekturą w trakcie opalania. Jednak książka ta do takich nie należy, pomimo prostego języka i przyjemnego stylu pisania autorki. Myślę, że po jej przeczytaniu z pewnością każdy zastanowi się nad decyzjami, które podjął w przeszłości i nad tym, jak wpłynęły one na obecne życie.

28 komentarzy:

 1. Lubię pierwszoosobową narrację. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z przyjemnością skorzystam z Twojego polecenia i przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gracias por la reseña, te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. zachęciłaś mnie do jej przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Thank you, Martyna! I'd like to read this book too.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Być może kiedyś skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresowała mnie ta książka. Poszukam jej w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Very interesing! Thanks for sharing!

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna fabuła, myślę, że książka może mi się spodobać!

  OdpowiedzUsuń
 11. Very beautiful my dear! Have a great week! 🌞🌞🌞

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię powieści, które skłaniają do różnych refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam o tej pozycji, ale jak już powołałaś się na podobieństwo do filmu Efekt Motyla to zdecydowanie chętnie po nią sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka ta jest równie dobra jak ten film 😊

   Usuń
 14. Brzmi naprawdę intrygująco. Będę miała na uwadze ten tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń

"Tajemnicza kobieta" Anna Ekberg

Dzisiaj przedstawię Wam książkę, której opis z okładki bardzo mnie zaciekawił. Uwielbiam kryminały o tajemniczych tytułach, w których też wy...