"Bestia z Buchenwaldu" Max Czornyj

Dzisiaj mam dla Was jedną z książek autora Maxa Czornyja, którego historie zawsze robią na mnie wielkie wrażenie i jednocześnie przerażają opisaną w nich fabułą. Najbardziej lubię sięgać po te, które są oparte na faktach. Jedną z nich jest "Bestia z Buchenwaldu". Czym przeraziła mnie ta książka? Zapraszam na recenzję!


"Bestia z Buchenwaldu" Max Czornyj
Książka opisuje historię Ilse Koch, która była komendantową nazistowskiego obozu. Z początku była ona uroczą dziewczyną, wywodzącą się ze zwykłej rodziny. Kiedy wyszła za mąż za oficera SS Karla Kocha, zaczęła się ujawniać jej sadystyczna natura... Wiele razy dopuszczała się okrutnych czynów, takich jak znęcanie się nad więźniami w bardzo okrutny sposób. Z czasem stała się jedną z najbardziej odrażających sadystek w historii. W tym wszystkim najgorsze było to, że w jej willi odnaleziono nawet wyroby z ludzkiej skóry... Jak potoczyły się losy Ilse Koch zwanej też "Wiedźmą z Buchenwaldu" lub "Suką z Buchenwaldu? Co sprawiło, że stała się ona tak okrutną sadystką?

"Bestia z Buchenwaldu" Max Czornyj
W książce występuje narracja pierwszoosobowa. Jest ona oparta na prawdziwych faktach, występują w niej postacie realistyczne. Jedną z nich jest główna bohaterka Ilse Koch i to z jej punktu widzenia napisana jest ta książka. W bardzo ciekawy i szczery sposób opowiada ona historię swojego życia. Czasami nawet zwraca się do czytelnika w drugiej osobie, co jeszcze bardziej pogłębia ciekawość. Poznajemy jej dzieciństwo, rodzinę, z której się wywodziła, jej życie zawodowe, w szczególności to jak wstąpiła do NSDAP, gdzie poznała swojego męża. Przez większą część książki opisana jest historia w tym okresie jej życia, kiedy to jest mężatką i jednocześnie komandytową nazistowskiego obozu. Te wątki są bardzo drastyczne, bo opisują nie tylko okrutne znęcanie się nad więźniami, ale i wyroby z ludzkiej skóry znajdujące się w jej willi, które służyły jako ozdoby. Opisy te są dla ludzi o mocnych nerwach, ponieważ swoją drastycznością tak szokują, że aż ciężko mi było uwierzyć w to, że to wszystko działo się na prawdę. Niestety, jak już pisałam wyżej, jest to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach i nie polecam jej zbyt wrażliwym osobom.

"Bestia z Buchenwaldu" Max Czornyj
"Bestia z Buchenwaldu" jest książką, która robi duże wrażenie i szokuje opisanymi sytuacjami. Bardzo ona wciąga, aż trudno było mi uwierzyć w te wszystkie fakty, o których czytałam. Zgadzam się ze zdaniem zawartym na okładce: "Prawda bywa bardziej przerażająca od najwymyślniejszej fikcji.". Książka ta była dla mnie bardziej przerażająca niż każdy drastyczny fikcyjny kryminał, jaki miałam okazję przeczytać...

"Bestia z Buchenwaldu" Max Czornyj
20 komentarzy:

 1. Mam tę książkę, ale jej lekturę zostawiam sobie na inny czas. To bowiem trudna tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 2. To z pewnością przerażająca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gracias por la reseña, te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 4. In Russia, we all know about Buchenwald and Auschwitz!

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam autora bardzo dobrze. Mam tę książkę w planach od dłuższego czasu. Mam nadzieję, iż niedługo uda mi się to nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby się udało, bo jestem ciekawa Twoich wrażeń po przeczytaniu tej książki ;)

   Usuń
 6. chciałabym przeczytać tę książkę, ale nie wiem, czy bym dała radę...

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym kiedyś przeczytać tą książkę, ale na razie nie jestem w stanie czytać drastycznych opisów - szczególnie opartych na faktach. Dlatego zostawię sobie lekturę tej książki na później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, na każdą książkę kiedyś musi przyjśc czas ;)

   Usuń
 8. Autor mi znany, ale nie wiem czy dałabym radę przeczytać tę książkę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie czytałam, ale jest na mojej liście

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam książki Czorneja w planach, ale raczej od tej nie zacznę :)

  OdpowiedzUsuń

"Tajemnicza kobieta" Anna Ekberg

Dzisiaj przedstawię Wam książkę, której opis z okładki bardzo mnie zaciekawił. Uwielbiam kryminały o tajemniczych tytułach, w których też wy...