„Matylda. Droga ku marzeniom” Aneta Krasińska

Po jaki gatunek literacki sięgacie ostatnio najczęściej? Kto zagląda na mój profil, ten pewnie już wie, że ostatnio lubię się zaczytywać w książki mające miejsce w okresie międzywojennym. Tak więc dzisiaj mam dla Was recenzję kolejnej tego typu książki, jaką jest „Matylda. Droga ku marzeniom” Anety Krasińskiej. Zobaczmy zatem jaką historię skrywa ta powieść o tak pięknym tytule!


„Matylda. Droga ku marzeniom” Aneta Krasińska
Akcja rozgrywa w proletariackiej Łodzi, gdzie Matylda poszukuje zatrudnienia, które da jej nie tylko satysfakcję, ale i możliwość pozostania w tym mieście. Jak każda kobieta w jej wieku, zaczyna coraz poważniej myśleć o tym, żeby się z kimś związać. Marzy również o tym, żeby móc rozwijać swoje zainteresowania i wykorzystać swój rodzący się talent. W międzyczasie, w trudnych chwilach zawsze może liczyć na wsparcie przyjaciół. Jednak, czy to, co lubi robić, ma przyszłość i czy zdoła się przebić w tym męskim świecie?

„Matylda. Droga ku marzeniom” Aneta Krasińska
W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są długie, ale to nic dziwnego, bo opisują one każdy kolejny rok, w którym dużo się dzieje. Tak więc akcja rozpoczyna się w 1926 roku, a kończy w 1932. Ogólnie jest to spokojna wielowątkowa powieść obyczajowa z historią w tle. Są w niej romantyczne wątki miłosne, tej szczęśliwej i nieszczęśliwej. Są też wątki związane z miłością rodzinną, szczególnie taką, łączącą rodzeństwo, które zawsze może na siebie liczyć. Nie zabrakło też wątków opisujących piękną przyjaźń, dzięki której życie może być o wiele lepsze. Książkę tę czytało mi się dobrze i z dużym zainteresowaniem, jednak końcówka niezbyt przypadła mi do gustu. Mimo to cieszę, się, że mogłam poznać historię opisaną w tej książce, bo bardzo miło spędziłam z nią ten piękny słoneczny niedzielny dzień.

„Matylda. Droga ku marzeniom” Aneta Krasińska
„Matylda. Droga ku marzeniom” jest ciekawą powieścią, której akcja osadzona jest na początku dwudziestego wieku. Jej barwni bohaterowie i ich przygody potrafią zaciekawić i sprawić, że miło spędzicie czas z tą książką tak jak ja. Zatem bardzo Wam ją polecam, jeśli akurat macie ochotę na spokojną powieść z historią w tle!

30 komentarzy:

 1. Historia Matyldy i jej perypetie zapadły mi głęboko w serce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Such a beautiful book cover (and so are your nails) ..it does look to be an intriguing history to fall in love with. Thanks for the review. I am reading a YA pirate story at the moment.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Thanks for nice comment. This book about pirates sounds very interesting

   Usuń
 3. It looks to be a great historical novel. So glad to see your review. Lovely post. Great to see your summer reading. Me, um..I dunno it is hard to find a book to fall in love with ..for me these days. And I only get to read in bits, it seems. I finally finished a Cate Cann triology. Although, well dated, I still love her writing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you for your very nice comment. sometimes it is difficult to find a book that interests us. Best regards and have a nice day.😊

   Usuń
 4. Thanks
  https://sintrabloguecintia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twojej recenzji książka zapowiada się naprawdę ciekawie.
  Martyno życzę Ci dobrego i radosnego nowego tygodnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka właśnie jest 😊 dziękuję i również życzę miłego tygodnia 😊

   Usuń
 6. Lubię, gdy w książkach są przedstawione relacje rodzinne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gracias por la reseña. Tomó nota. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolę obecnie powieści rozgrywające się we współczesnych realiach, aczkolwiek jeśli kiedyś zmienię zdanie, to wezmę pod uwagę powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, myślę że ta książka mogłaby Cię zaciekawić 😊

   Usuń
 9. This is an interesting story about Matilda's life.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa książka :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tę książkę na oku! Lubię historyczny klimat w powieściach. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam wiele z okresu międzywojennego i to chyba nie jest czas, który szczególnie mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 13. This book looks very interesting.
  It also has a nice packaging.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się bardzo ciekawa książka. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

„Życie. Strategie przetrwania” Katarzyna Kazimierowska

Lubicie poradniki napisane w formie dialogu? Ja rzadko po takie sięgam, jednak dzięki wydawnictwu Zwierciadło zaczynam poznawać ich coraz wi...