"Poza nawiasem" Marzena Hryniszak

Czy są tu fani grubych książek? Jeśli tak, to mam dzisiaj dla Was recenzję ponad pięćset stronicowej powieści, jaką jest "Poza nawiasem" Marzeny Hryniszak. Co, albo kto znajduje się poza tym tytułowym nawiasem? Jaką historię skrywa ta gruba książka? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam na recenzję!


"Poza nawiasem" Marzena Hryniszak
Żaneta Ravinge jest bezdomną alkoholiczką, która żyje z dnia na dzień, tułając się po krakowskich ulicach. Pragnie być niewidzialną i unika ludzi. Dzięki alkoholowi Żaneta chce zapomnieć o tym co było. Z czasem jej jedynym przyjacielem staje się bezpański pies, który nie odstępuje jej na krok. Pewnego dnia, podczas jednej wiosennej nocy, Żaneta przypadkiem jest świadkiem tego jak jakiś mężczyzna wyrzuca do rzeki ciężki wór. To zdarzenie ciągle tkwi w jej pamięci i nie daje o sobie zapomnieć, choć nazajutrz kobieta nie jest już pewna, czy to wydarzyło się na prawdę, czy tylko jej się śniło... Czemu Żaneta stała się bezdomną alkoholiczką? Jaką skrywa ona przeszłość? Czy uda jej się kiedyś wyjść na prostą?

"Poza nawiasem" Marzena Hryniszak
W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozpoczyna się prologiem, który opisuje zdarzenie mające duże znaczenie w życiu bohaterów książki, w szczególności głównej bohaterki Żanety. Kończy się epilogiem, który zamyka już wszystkie wątki. Akcja dzieje się w różnych miastach, w szczególności w Krakowie, gdzie Żaneta żyje jako wykluczona poza nawias bezdomna alkoholiczka. Autorka bardzo dokładnie i obrazowo opisała ciężkie życie na ulicy oraz okropną chorobę, jaką jest alkoholizm, z którego nie łatwo jest się wyleczyć. Akcja również dzieje się między innymi we Wrocławiu, czyli rodzinnym mieście Żanety, gdzie po jej zniknięciu nadal toczy się życie. W trakcie czytania cofamy się też do przeszłości, która miała duży wpływ na życie głównej bohaterki. Wtedy przeżyła swoją wielką miłość oraz zaczęła się jej ciężka choroba, czyli alkoholizm, która nie wzięła się znikąd... W tym wszystkim nie zabrakło również wątków kryminalnych, które jak dla mnie nie były zbytnio drastyczne. Nie zabrakło też emocji i zaskoczeń, a także trzymania w napięciu. W książce tej są dokładnie opisane przeróżne relacje międzyludzkie, te trudne, które dążą do spełniania cudzych oczekiwań oraz te dobre, dzięki którym możliwa jest druga szansa i szczęśliwe życie. Ogólnie cała historia opisana w książce jest bardzo wciągająca i poruszająca. Z racji, że jestem miłośniczką zwierząt, najbardziej przypadł mi do gustu wątek związany z przyjaźnią Żanety z psem, który nie był przewodni, ale skrywał wiele emocji, w tym wzruszeń. Zakończenie książki było dla mnie satysfakcjonujące.

"Poza nawiasem" Marzena Hryniszak
"Poza nawiasem" jest świetną książką z wątkiem kryminalnym, która dokładnie przestawia życie na ulicy bezdomnych alkoholików. Jest ona bardzo wciągającą oraz poruszającą powieścią, a historia opisana w niej z pewnością zostanie ze mną na dłużej. Tak więc jeśli szukacie historii o ciężkim życiu i drugiej szansie oraz jeśli nie przeraża Was wątek kryminalny i ilość stron, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę!


22 komentarze:

 1. Gracias por la reseña. Te mando un beso.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka porusza bardzo ważny temat, więc zapisuję sobie tytuł do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Myślę, że ta książka Cię zainteresuje 😊

   Usuń
 3. Na świetne książki zawsze znajdę czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapisuję sobie tytuł! Zapowiada się naprawdę ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie nie planuję czytać. Chociaż możliwe, że sięgnę jak będę chciała wyjść poza moją strefę czytelniczego komfortu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł jak jej zawartość są idealnie spasowane. Chętnie sięgną, bo pozycja zaintrygowała mnie mocno.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam grube książki ale niespecjalnie kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Πολυ ωραία περιγραφή!

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, a tematyka ważna. A propos, ostatnio oglądałam ciekawy film w temacie "życia na ulicy", na faktach, "Turniej marzeń".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę, że to ważna tematyka. Nie słyszałam wcześniej o tym filmie, myślę że mógłby mnie zainteresować 😊

   Usuń

„Mokosz” Anna Sokalska

Lubicie książki z wątkami nawiązującymi do mitologii słowiańskiej? Ja bardzo, nawet bardziej od tych związanych ze słynną mitologią grecką. ...