"Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć 1" Jakub SzamałekNastała piękna, słoneczna pogoda, podczas której w końcu można się opalać. Uwielbiam czytać książki opalając się. W ostatnich dniach, aby miło zleciał mi czas podczas opalania, sięgnęłam po książkę „Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć 1” Jakuba Szamałka. Wybrałam ją przypadkiem, nie wiedząc nawet, że ma ona aż trzy tomy. W ostatnim czasie trudno mi było trafić na książkę, która mnie zaciekawi. Myślałam, że tak samo będzie z tą, ponieważ nie czytałam nigdy żadnej książki tego autora. Mimo wszystko miło się zaskoczyłam, ponieważ ją czytałam z zapartym tchem.

„Cokolwiek wybierzesz” jest interesującym thrillerem, podchodzącym pod kryminał. Akcja toczy się w Warszawie. Główna bohaterka, czyli Julita Wójcicka, mierzy się z zadaniem napisania artykułu o wypadku znanego aktora Ryszarda Buczka. Jako dziennikarka portalu plotkarskiego drąży dany temat. W międzyczasie ujawniają coraz to nowe fakty dotyczące tej sprawy. W końcu naszą bohaterkę nachodzą wątpliwości czy na pewno to był wypadek. Podejmuje się prowadzenia śledztwa na własną rękę. Niedoświadczenie młodej dziennikarki i brak świadomości o niebezpieczeństwach czyhających w sieci internetowej pociągają za sobą inne wydarzenia mające wpływ na jej życie osobiste i zawodowe. Mimo wszystko Julita próbuje doprowadzić śledztwo do końca stawiając czoło atakowi hakera, który próbuje jej to uniemożliwić. Czy uda jej się doprowadzić śledztwo do końca? Kto przyczynił się do wypadku Ryszarda Buczka? 

Jak dla mnie książka jest bardzo wciągająca i ciężko jest się od niej oderwać. Ciekawa fabuła i sposób w jaki została napisana sprawiają, że książkę czyta się miło i przyjemnie. Mimo kryminalnego wątku istnieją śmieszne momenty w opisie niektórych sytuacji. Książka kierowana jest do osób, które mają styczność Internetem, czyli praktycznie do wszystkich. Opisuje różne zagrożenia, które mogą wyniknąć z nierozważnego korzystania z sieci. Może ona ostrzec wielu czytelników przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami spowodowanymi jednym małym kliknięciem w podstępny link  hakera. Opisany w dokładny i prosty sposób mechanizm działania Internetu i komputera  pozwala lepiej poznać świat cyberprzestrzeni. Czytając dialogi Julity z Jankiem, dotyczące Internetu, zabezpieczeń w sieci i komputerów,  czułam się jakbym czytała szkolny podręcznik do informatyki tylko, że w ciekawszej i bardziej zrozumiałej wersji niż podręczniki, których używałam w szkole.

„Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć 1”, czyli pierwsza część trylogii warta jest przeczytania. Ciekawe śledztwo dziennikarki Julity Wójcickiej, sprawia, że książkę czyta się lekko i przyjemnie, a opisane niebezpieczeństwa czyhające w sieci mogą być ostrzeżeniem dla każdego z nas. Na pewno sięgnę po kolejny tom trylogii, który jestem pewna, że będzie równie interesujący jak ten.


7 komentarzy:

 1. Sieć internetowa ma zarówno zalety jak i wady. Ułatwia kontakty międzyludzkie i pomaga znaleźć informacje z pewnych powodów potrzebne. Niestety niektóre informacje tam opubliowane zaczynają żyć swoim rytmem. Ja również polecam tę książkę, której kontynuację "Kimkolwiek jesteś. Ukryta sieć #2" obecnie czytam. Pozdrawiam i życzę interesującej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również zaczęłam czytać już drugi tom :) mam nadzieję, że będzie równie interesujący i pouczający jak pierwszy:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Lubię książki, których motywem przewodnim jest intrygujące śledztwo. Więc nie wykluczam,że kiedyś bliżej zapoznam się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że to bohaterka prowadzi śledztwo w pewien sposób. Zabawne momenty również do mnie przemawiają. Nie słyszałam o autorze, ale tę trylogię będę miała na oku. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki tym zabawnym momentom jeszcze fajniej się czyta :)

   Usuń
 4. Coś dla mnie, ponieważ uwielbiam takie wciągające książki.

  OdpowiedzUsuń

"Rzeźnik" Max Czornyj

Są takie książki, które połykam w jeden dzień. Należą do między historie oparte na prawdziwych wydarzeniach. Jedną z takich książek, o które...