Czy interesujecie się mangą? A może chcecie poznać jej fenomen lub historię? Jeśli tak, to mam dla Was idealną książkę, jaką jest „Manga. Przewodnik”, której autorami są: Shige (CJ) Suzuki, Ronald Stewart. Zdecydowałam się przeczytać tę książkę, bo coraz bardziej interesuję się japońską literaturą i zawsze miałam słabość do japońskich kreskówek. Zobaczmy zatem, o czym dokładnie jest ten przewodnik i czego można się z niego dowiedzieć!
![]() |
| „Manga. Przewodnik” Shige (CJ) Suzuki, Ronald Stewart |
Książka ta opisuje początki mangi, to jak się zmieniała na przestrzeni lat, a także wyjaśnia, dlaczego stała się ważnym elementem globalnej popkultury. Została w niej przedstawiona historia rozwoju japońskiego komiksu od najwcześniejszych form, przez manga boom, która istniała już w latach dziewięćdziesiątych oraz w czasach współczesnych. Autorzy tej książki prezentują specyficzne cechy narracyjne i stylistyczne mangi, a także różnorodność gatunków oraz grup jej odbiorców. Można w tej książce znaleźć również analizę społeczno-kulturowych aspektów mangi takich jak: gender bending, seksualności czy kontrowersji związanych z cenzurą. Nie zabrakło też opisów twórczości takich mistrzów jak Hagio Moto, Ōtomo Katsuhiro i Tezuka Osamu, a także popularnych tytułów, czyli „Czarodziejka z Księżyca”, „Naruto” lub „Doraemon”. Tak więc ta książka jest nowatorskim opracowaniem dla osób, które chcą poznać mangę oraz dla jej doświadczonych badaczy, czy też fanów.
![]() |
| „Manga. Przewodnik” Shige (CJ) Suzuki, Ronald Stewart |
Przewodnik ten posiada bardzo bogatą historię mangi, która była już obecna przed 1945 rokiem i jest obecna aż do dziś. Niewiele wcześniej wiedziałam o mandze, ale po przeczytaniu tej książki dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, o których nawet bym nie pomyślała. Tak więc książka ta dostarcza dużo ciekawej wiedzy, posiada bardzo bogatą bibliografię, dzięki której jeszcze bardziej można ją poszerzyć. Ja z niej nie skorzystam, bo ten przewodnik dostarczył mi wystarczająco dużo informacji. Jednak był to tylko sam suchy tekst, zabrakło ilustracji, które uważam, że byłyby bardzo istotne w takiej książce, bo manga to głównie japoński komiks lub powieść graficzna. Mimo to fajnie, że książka ta posiada na końcu dodatek, w którym można znaleźć słowniczek japońskich pojęć, a nawet spis muzeów i bibliotek mangi.
![]() |
| „Manga. Przewodnik” Shige (CJ) Suzuki, Ronald Stewart |
„Manga. Przewodnik” jest ciekawą książką dla takich jak ja, którzy mają jakieś pojęcie o mandze, są jej bardzo ciekawi i chcieliby dowiedzieć się o niej więcej. Jest to też przewodnik dla tych, którzy nie wiedzą nic o mandze, a chcieliby się dowiedzieć czegoś o niej lub wiedzą bardzo dużo i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę jeszcze bardziej. Tak więc myślę, że każdemu książka ta dostarczy odpowiedniej ilości wiedzy, dlatego bardzo ją Wam polecam.



Ja uwielbiam pare filmów anime - manga. Ale tylko parę, bo gdy chciałem sięgnąć po więcej, to poczułem się rozczarowany. Męczy mnie azjatyckie poczucie humoru.
OdpowiedzUsuń