Kojarzycie taką książkę jak „Trędowata”? Myślę, że nawet jeśli jej nie czytaliście, to jestem pewna, że nie raz obił Wam się o uszy ten tytuł. Znałam wcześniej film, który powstał na podstawie tej książki, jednak nigdy nie interesowałam się życiem autorki tego popularnego dzieła, aż do momentu kiedy w moje ręce wpadła powieść biograficzna „Mniszkówna” autorki Katarzyny Drogi, której twórczość zdążyłam już poznać i polubić, dlatego też postanowiłam przeczytać tę biografię. Tak więc nie przedłużając, zapraszam na recenzję!
„Mniszkówna” Katarzyna Droga |
Halszka, czyli młoda wdowa Helena Chyżyńska (z domu Mniszkówna), po śmierci męża postanawia wrócić do swojego rodzinnego domu. Marzy ona o tym, aby zostać pisarką, choć z początku nie jest to łatwe, jednak dzięki swojej upartości nie traci nadziei. Pisze po nocach historię miłosną o nauczycielce zakochanej z wzajemnością w pewnym arystokracie. Jej ojciec, widząc zdeterminowanie córki, postanawia zasięgnąć rady zaprzyjaźnionego pisarza, czyli samego Bolesława Prusa. Halszka dostaje jego błogosławieństwo, a jej ojciec finansuje wydanie pierwszej powieści, jaką jest „Trędowata”. Jak dalej potoczą się losy Halszki?
„Mniszkówna” Katarzyna Droga |
W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są dość długie i treściwe, tak więc wiele dowiedziałam się z nich o życiu osobistym Halszki oraz o czasach panujących wtedy, kiedy żyła, czyli w latach 1878-1943. Jak widać, żyła ona w ciężkich czasach, kiedy to miała miejsce Pierwsza, a później Druga Wojna Światowa. Autorka bardzo dokładnie i obrazowo opisała tamte czasy. Z książki tej dowiedziałam się też tego, jak zmieniała się moda na przestrzeni tych lat. Samo życie Heleny Mniszkówny było bardzo barwne i ciekawie, dlatego podczas czytania czułam się tak, jakbym czytała ciekawą powieść obyczajową, która nie ma nic wspólnego z postaciami, które żyły naprawdę. Mniszkówna miała kochającą rodzinę i przeżyła nie jedną miłość. Była ona bardzo wrażliwą osobą z artystyczną duszą, którą bardziej ciągnęło do pisania i malowania niż do zarządzania gospodarstwem domowym. Pisanie było całym jej życiem, tworzyła swoje dzieła głównie dla przyjemności, a sława nie miała dla niej dużego znaczenia. Zachwycano się jej książkami, jednak tak jak każdy pisarz, spotykała się też z krytyką i negatywnymi recenzjami, którymi się przejmowała, jednak na szczęście nie zniechęciły one Mniszkówny na tyle, aby przestała pisać. Dzięki temu, z czasem powstało więcej świetnych powieści napisanych przez tę autorkę.
„Mniszkówna” Katarzyna Droga |
„Mniszkówna” jest bardzo ciekawą powieścią biograficzną, z której dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o życiu tej tytułowej pisarki oraz o czasach, w których żyła. Podczas czytania czułam się tak, jakbym czytała ciekawą powieść obyczajową. Cieszę się, że dzięki tej książce poznałam życie Mniszkówny i teraz za każdym razem, kiedy w telewizji zobaczę ekranizację „Trędowatej”, będzie mi się ona kojarzyła z tą bardzo utalentowaną autorką, która dzięki tej książce zyskała moją sympatię. Tak więc, bardzo polecam Wam tę świetną powieść biograficzną, naprawdę warto ją przeczytać!
O autorce "Trędowatej" nie wiem zbyt wiele, więc chętnie skuszę się na tę książkę.
OdpowiedzUsuńBardzo polecam 😊
UsuńCzasem lubię sięgać po tego typu publikacje.
OdpowiedzUsuńJa też 😊
UsuńPrzyznam się, że nie czytałam "Trędowatej", ani nie oglądałam filmu. Też nie zagłębiałam się w życiorys autorki tej książki, ale być może sięgnę po książkę, o której napisałaś, jak będę miała okazję, bo biografie też lubię czytać :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Cię i życzę dobrego nowego tygodnia!
Też nigdy nie zagłębiałam się w życiorys autorki tej powieści, ale cieszę się, że za sprawą tej książki mogłem ją poznać 😊 dziękuję i również pozdrawiam 😊
UsuńTrędowata w wersji filmowej bardzo mi się podobała, więc tym bardziej, chętnie przeczytam książkę.
OdpowiedzUsuńBardzo polecam 😊
UsuńGracias por la reseña. Te mando un beso.
OdpowiedzUsuń😊
UsuńThanks so much for the wonderful review. I love that last pic of the white cat with the book. I had not heard from you in a while..then I saw so many of your comments in my spam folder. I feel so bad about not checking out your book review blog. I hope you have been happy and well! 💚💙❤️💛🩷
OdpowiedzUsuńThank you, I'm glad you like my photo. Unfortunately, blogger sometimes adds some comments to spam, but I'm glad you saw them and visited my blog. I greet you and wish you all the best.😊
UsuńI see that Maciek also likes this book!
OdpowiedzUsuńMaciek very likes my books 😊
UsuńCzytałam Trędowatą oraz Gehennę. Zrobiły na mnie duże wrażenie.
OdpowiedzUsuńByć może sięgnę po biografię autorki :)
Gehenny nie znam, ale tę biografię bardzo Ci polecam 😊
UsuńO! Muszę sięgnąć po tę książkę! Brzmi super. A „Trędowata” jest mi dobrze znana, z książki i filmu. :)
OdpowiedzUsuńW takim razie obowiązkowo musisz przeczytać biografię tej autorki 😀
UsuńTrochę czytałam o Mniszkównie w innych źródłach, ale kotek przecudny i jak moja Balbina - lubi książki!!! Też mam białą kicię, kocicę, która ma kolorowe oczy. Serdeczności!
OdpowiedzUsuńŚliczna musi by być Twoja kicia 😍 pozdrawiam 😊
UsuńBardzo rzadko sięgam po biografie, ale może czas to zmienić :)
OdpowiedzUsuńTeż ogólnie bardzo rzadko sięgam po biografię, ale przeczytania tej nie żałuję 😊
UsuńBardzo lubię książki Katarzyny Drogi i muszę przyznać- narobiłaś mi ochoty na biografię Mniszkówny.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie. Miłego tygodnia.
Też bardzo lubię książki tej autorki i to właśnie zaważyło na tym, że zdecydowałam się przeczytać tę książkę i nie żałuję 😊 dziękuję i również pozdrawiam 😊
UsuńIt sounds interesting.
OdpowiedzUsuńThe photo of the book and the cat is great.
Thank you 😊
UsuńTrędowatej nie miałam okazji przeczytać, ale myślę, że kiedyś to nadrobię. Po biografie za często nie sięgam, ale jeśli będę miała okazję to może :)
OdpowiedzUsuńJa Trędowatą znam tylko z filmu, ale tę biografię bardzo polecam, też często nie sięgam po ten gatunek literacki, ale mimo to cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać tę książkę 😊
UsuńChętnie przeczytam, Mniszkówna kojarzy się głównie z jedną powieścią, a przecież jest autorką kilku książek :) poza tym interesuje mnie okres międzywojenny od strony mody i codziennego życia :)
OdpowiedzUsuńAż wstyd się przyznać, ale wcześniej ta autorka nie kojarzyła mi się z żadną powieścią, ale cieszę się, że dzięki tej książce mogłam ją poznać.😊 Uwielbiam ten okres w powieściach 😊
UsuńMimo tego, że to nie jest mój gatunek literacki to zwróciłam na tę książkę uwagę jak jeszcze była w zapowiedziach. Mam nadzieję, że będę mogła ją przeczytać.
OdpowiedzUsuńBardzo ją polecam, mi się bardzo podobała 😊
Usuń